fbpx

Kas yra indeksinis fondas ir kaip jis veikia?

2022.11.10
Indeksiniai fondai yra vienas iš populiariausių finansinių instrumentų pasaulyje, kurių tikslas yra labai paprastas – atkartoti visos pasaulio akcijų ar kitos turto klasės rinkos arba jos dalies rezultatą nedarant aktyvių sprendimų kur geriau investuoti. Pavyzdžiui, vieni iš populiariauių ir plačiai žinomų indeksinių fondų yra „S&P500“ JAV akcijų indeksą atkartojantys indeksiniai fondai. „S&P500“ – tai indeksas, į kurį yra įtrauktos 500 didžiausių JAV bendrovių akcijos ir pagal jų rezultatus skaičiuojama indekso vertė. Tai reiškia, kad jeigu visų šių bendrovių akcijos per metus pabrangsta, pavyzdžiui, 5%, tai ir jas atkartojančio indeksinio fondo vertė atitinkamai tiek pakyla.

 

Indeksiniai fondai yra valdomi pasyviai, tai reiškia, kad nėra aktyvių valdytojų, kurie priiminėtų sprendimus kur geriau investuoti. Užuot parenkant investicijas ir taip bandant varžytis, kad pasiekti geresnių rezultatų negu visa rinka, indeksiniai fondai tiesiog siekia „būti rinka“. Grįžtant prie 500 didžiausių JAV bendrovių akcijų pavyzdžio, indeksinis fondas užuot bandęs atrinkti kelias ar keliasdešimt bendrovių tam, kad aplenkti visų 500 bendrovių krepšelį, tiesiog automatiškai investuoja į visas 500 bendrovių tokiomis proporcijomis, kokios yra „S&P500“ indekse (daugelis akcijų indeksų proporcijas paskirsto pagal įmonių akcijų rinkos vertę (kapitalizaciją)). Tarkime investavus 100 Eur į tokį indeksinį fondą, už juos jums būtų nupirkta po dalelę visų 500 bendrovių pagal „S&P500“ indekso proporcijas, ir šių bendrovių krepšeliui pabrangus apie 5%, jūsų investicijų vertė atitinkamai didėtų iki apytiksliai 105 Eur.

Vis tik dar trūksta aiškumo?

Tuomet pabandykime pažvelgti dar kitu kampu. Įsivaizduokime, kad visi Lietuvos registruoti nekilnojamojo turto objektai (statiniai ir žemės sklypai) yra apjungti į vieną indeksą ir apskaičiuota jų rinkos vertė. Pagal tokį pavyzdį investavus 100 Eur, už šią sumą jums būtų nupirkta po dalelę visų objektų (brangesnių objektų – didesnėmis dalelėmis, pigesnių – mažesnėmis). Kintant visų šių objektų kainai rinkoje atitinkamai kistų ir jūsų investuotų 100 Eur vertė.

O dabar dar įsivaizduokime, kad tokius pirkimus net ir nedidelėmis sumomis jūs galėtumėte daryti nuolat reguliariai be jokių pirkimo ar pardavimo komisinių mokesčių, sumokėdami tik labai nedidelį (tarkime apie 0,15%) metinį valdymo mokestį.

Na ir galiausiai įsivaizduokime, kad tokiomis sąlygomis jūs galite investuoti ne į hipotetinį Lietuvos NT rinkos pavyzdį ar ne tik į 500 didžiausių JAV bendrovių, bet į tūkstančius viso pasaulio didžiausių bendrovių arba į viso pasaulio akcijų rinką vienu metu. Tai ir yra vadinama indeksiniu investavimu, o Goindex indeksiniai pensijų fondai būtent taip ir investuoja investicijas paskirstydami pačiu plačiausiu – viso pasaulio mastu (siekiant atkartoti taip pat vieną žymiausių pasaulio indekso grupių “MSCI World”).

Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti pavyzdžiuose minimų dydžių skirtumus, žemiau pateikiamas grafikas, kuriame palyginamos jų vertės.

*Lietuvos NT rinkos vertė pagal VĮ Registrų centro duomenis 2022 m. pradžioje, JAV ir pasaulio akcijų rinkos vertės pagal MSCI duomenis 2022 m. spalio mėn. pabaigai.

Kuo ypatingas pasyvus indeksinis investavimas?

Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad ilgalaikiame investavime virš 90% atvejų pasyvus indeksinis investavimas duoda geresnį rezultatą investuotojui nei aktyvus investicijų valdymas, kurio atveju bandoma parinkti geresnes ar poluliaresnes investicijas. Be to aktyvus investicijų valdymas kainuoja brangiau, o indeksinis investavimas yra ženkliai pigesnis. Tad kyla klausimas, kam mokėti daugiau už mažiau, kai galite rinktis pigų itin plačiai išskirstytą indeksinį fondą ir per ilgą laikotarpį tikėtina sukaupti daugiau?

 

Tapkite Goindex klientais!

Tapti Goindex klientu paprasta – užtruksite vos 5-7 minutes.

 • Pensijų fondas

  II pakopos pensijų fondas

  III pakopos pensijos fondas

  Darbdavio pensija

  Kaip kaupti pensijai

  Mano pensijos fondas

This site is registered on wpml.org as a development site.