Ar kreipti dėmesį, kai rinkos krenta?

2022.09.18
Investavimas yra vienas malonumas, kai investicijų vertė kyla, o jūs galite tiesiog sėdėti ir žiūrėti, kaip jūsų investicijos auga. Ilgojoje perspektyvoje taip ir yra, tačiau to kaina – nuolatiniai trumpalaikiai rinkos svyravimai ir pakritimai, kurie jūsų nė kiek neturėtų jaudinti turint ilgalaikius investavimo tikslus, tokius kaip kaupimas pensijai. Žinoma, krentant jūsų investicijų vertei, pasireiškia nemalonios emocijos. Ir tai yra natūralu – kiekvienas investuotojas, net ir labiausiai patyręs, išgyvena tai vienu ar kitu metu. Tačiau neigiamoms emocijoms čia tikrai ne vieta. Čia kaip tik turėtų užplūsti teigiamos emocijos turint ilgalaikio periodinio investavimo strategiją – tokią kaip kaupimą savo pensijai.

 

1
Kodėl rinkos svyruoja?

Yra daugybė veiksnių, kurie sukelia rinkos svyravimus (ekonominiai, politiniai, visokie neramumai – tokie kaip ką tik 2 metus pasaulį kamavusi Covid pandemija ar šiuo metu vykstantis karas Ukrainoje), tačiau bene svarbiausias iš jų yra žmogiškosios emocijos. Frederikas K. Martinas, gerai žinomas JAV investuotojas, yra pasakęs: „Pagrindiniai veiksniai darantys įtaką trumpalaikiams svyravimams yra žmogaus prigimtis ir fiziologija“. Jis teigia, kad tuo metu, kai jūsų investicijos auga, medžiaga, vadinama dopaminu, veikia smegenis ir sukuria euforijos jausmą, tačiau tuo metu, kai investicijos krenta, smegenys perduoda signalą, kad esate pavojuje. Todėl daugelis investuotojų kasdien balansuoja tarp euforijos ir baimės jausmų. Toks emocijų svyravimas gali pagreitinti sprendimą dėl investicijų įsigijimo ar pardavimo, o tai ir sukelia svyravimus rinkoje.

2
Investicijų kritimas sukelia stipresnes emocijas negu kilimas

Nobelio premijos laureatas Danielis Kahnemanas savo mokslinių psichologijos tyrimų išvadose teigia, kad kainų kritimas sukelia stipresnes emocijas negu kainų augimas. Kai kurie žmonės du kartus labiau bijo patirti nuostolių negu džiaugiasi sėkme. Baimė tampa galingu investuotojo priešu. Reikėtų stengtis nekreipti dėmesio į rinkos svyravimus, tiesiog leisti jiems vykti. Jei svyravimai neramina, galite skųstis, išsirėkti, bet nereikėtų daryti nieko daugiau. Taip, tai skausmingas, bet kartu ir teisingas sprendimas. Rinka kaip įprastai atsigaus ir pradės augti. Tai tik laiko klausimas. O laiko iki pensijos jūs gi turite, tai kam dėl to eikvoti savo emocijas?

3
Ar jums kada teko būti laive banguojant jūrai?

Patyrę jūreiviai, norėdami išvengti virškinimo sutrikimų, naudoja gudrybę – nukreipia akis į tolimą horizontą. Jie nesusitelkia į tai, kas vyksta po kojomis. Taip yra ir su svyravimais rinkoje. Visą dėmesį skirkite savo ilgalaikiams tikslams ir nereaguokite į trumpalaikius rinkos svyravimus. Trumpalaikis rinkos kintamumas yra kaina, kurią jūs mokate už ilgalaikę grąžą. Daugelis rinkos nuosmukių ilgainiui atrodys kaip blykstelėjimas ekrane – jei jį apskritai pastebėsite. Ilgalaikis kaupimas savo ateičiai yra sėkmingas jei nereaguojate į trumpalaikius trikdžius.

4
Rinkos istorija jums yra palanki

Jimas O’Shaughnessis, žymus JAV investuotojas, yra pasakęs: „Rinkos istorija jums yra palanki“. Jis turi omenyje, kad rinkos sėkmingai atsigaudavo po nesuskaičiuojamų smukimų. Ir nors tai ir gali prieštarauti intuicijai, tačiau smunkant rinkai galima papildomai investuoti patraukliomis kainomis į atpigusias investicijas. O atsižvelgiant į tai, kad niekas iš anksto nežino kada pasitaikys tokia proga – tai daryti reikia nuolat, reguliariai. Ką jūs ir darote reguliariai investuodami į savo pensijų fondus.

Reguliarus periodinis investavimas – tai ne pinigų praradimas krentant rinkoms, tai galimybė įsigyti didesnį kiekį vertybinių popierių mažesne kaina, kas reiškia didesnę grąžą vertybinių popierių kainų kilimo metu. Taip pat automatinis ir reguliarus nustatytos sumos investavimas padeda išvengti emocijų įtakos priimant sprendimus dėl investicijų.

Išsamiau skaitykite Goindex fondų valdytojo Ovidijaus Sačilkos komentare Delfi: Euforija ir baimė investicijose: kaip suvaldyti savo smegenis.

Goindex – teisingi sprendimai užtikrintai ateičiai

Tapkite Goindex klientais!

Tapti Goindex klientu paprasta – užtruksite vos 5-7 minutes.

This site is registered on wpml.org as a development site.