III Pakopa

III Pakopa

Lankstus ir praktiškas būdas kaupti papildomą pensiją – galite kaupti bet kokią sumą, kad ir nuo 1 Eur, ir taip dažnai kaip norite.

– Valstybės skatinamas ir ekspertų rekomenduojamas kaupimo būdas. Galite susigražinti iki 300 Eur (GPM lengvata) per metus.

– Pasiekite 70% ar net didesnę dalį buvusių pajamų

– Jūs esate savo sukauptų lėšų šeiminkas ir pats nuspręsite kiek ir kokiu būdu atsiimti sukauptas lėšas.

Pensijos skaičiuoklė

Norite finansinio stabilumo ateityje? Pasinaudokite mūsų interaktyvia ir paprasta skaičiuokle, kurioje galėsite pasitikrinti, kokią pensiją galite sukaupti su turimais sprendimais ir gausite rekomendacijas, kaip pasiekti geresnį rezultatą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip kaupiamos lėšos?
Lėšos yra kaupiamos Jūsų pasirinktame pensijų fonde pasirinkus e-sąskaitų įmokų mokėjimo būdą arba įmokas pervedant savarankiškai į savo pensijų fondo sąskaitą.
Kaip mokėti įmokas?
Paprasčiausias būdas reguliariai mokėti įmokas yra pasinaudoti e-sąskaitų funkcionalumu. Sąskaitos bus reguliariai siunčiamos į Jūsų pasirinktą banką, o Jums pasirinkus automatinį jų apmokėjimo būdą būsite tikri, kad jos bus apmokėtos laiku. Įmokas taip pat galite mokėti savarankiškai bet kada pervesdami norimo dydžio sumą į savo pensijų fondo sąskaitą.
Kaip pasinaudoti lengvata?
Kartą per metus deklaruojant pajamas ir nurodant į III pakopos pensijų fondą/us įmokėtų įmokų sumą galima susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą (iki 20 proc. nuo įmokų), kuri gali siekti iki 300 Eur per metus. Šis lengvatos dydis yra bendras visoms įmokoms įmokėtoms į II ir III pakopos pensijų sutartis ir į kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis.
Kada galima atsiimti lėšas iš III pakopos fondų?
III pakopoje sukauptas lėšas galite atsiimti bet kada. Tačiau rekomenduojama kaupti pensijai ir lėšas naudoti sulaukus pensinio amžiaus, kadangi išimant lėšas anksčiau negu 5 metai iki pensinio amžiaus gali reikėti grąžinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą, jei ja naudojotės, taip pat sumokėti kapitalo prieaugio mokesčius. Visuomet įsivertinkite savo asmeninę mokestinę situaciją.
Kur investuoja pensijų fondai?
Pensijų fondai investuoja į viso pasaulio plačiai diversifikuotus akcijų ir Europos obligacijų indeksinius fondus ir biržoje prekiaujamus fondus ETF (angl. exchange traded funds).
Kuo skiriasi kaupimas III pakopoje nuo II pakopos?
II pakopoje įmokas, kurios skaičiuojamos nuo atlyginimo, į pensijų fondą perveda darbdavys ir „Sodra“. Apsisprendus kaupti, dalyvauti II pakopoje reikia iki pensinio amžiaus. Visą kaupimo laikotarpį lėšos yra kaupiančiojo nuosavybė, kuri yra ir paveldima. Pensijų fonde, kurį valdo kaupiančiojo pasirinkta bendrovė, lėšos investuojamos, sudarant galimybę sukaupti papildomą pensijos dalį prie Sodroje sukauptos. Pasirinkus maksimalų kaupimą, mėnesinė įmoka sudaro 3 proc. nuo gyventojo atlyginimo, prie kurių valstybė prideda 1,5 proc. nuo šalies VDU.

III pakopa veikia tuo pačiu principu, kaip ir II pakopa, tačiau tai savanoriškas kaupimo būdas, kuriame – daugiau lankstumo ir mažesnis valstybės vaidmuo. Pats kaupiantysis nusprendžia, kokiu periodiškumu ir kiek pinigų tam skiria. Esant poreikiui, galima kuriam laikui susistabdyti naujų lėšų pervedimą. Visą kaupimo laikotarpį lėšos yra kaupiančiojo nuosavybė, kuri yra ir paveldima. Valstybė kaupimui III pakopoje suteikia gyventojų pajamų mokesčio lengvatą (iki 20 proc. nuo įmokų), kuri gali siekti iki 300 eurų per metus.
Kodėl verta kaupti III pensijų pakopoje?
Jei jau dalyvaujate I (valstybinio socialinio draudimo pensija) ir II pakopos pensijų kaupime, pensija, kurią gausite, sieks tik apie 45% dabar gaunamų mėnesinių pajamų. Tai reiškia, jei rytoj išeitumėte į pensiją, Jūsų pajamos nesiektų pusės dabartinio atlyginimo.

Kad išlaikytumėte Jums įprastą gyvenimo būdą, Jūsų pensija turėtų sudaryti bent 70% dabartinių pajamų. Tai užsitikrinti realu, jei kuo anksčiau sudarysite kaupimo III pensijų pakopoje sutartį su Goindex.

Kad išlaikytumėte Jums įprastą gyvenimo būdą, Jūsų pensija turėtų sudaryti bent 70% dabartinių pajamų. Tai užsitikrinti realu, jei kuo anksčiau sudarysite kaupimo III pensijų pakopoje sutartį su Goindex.
Kokie mokesčiai taikomi Goindex III pensijų pakopos fonduose?
Taikomas 0,6 proc. metinis turto valdymo mokestis. Įmokų ir išmokų, fondų keitimo Goindex bendrovės viduje ar perėjimo į kitą bendrovę mokesčiai netaikomi.

Visas fondų išlaidas sudaro 0,83 proc. per metus:
- 0,6 proc. turto valdymo mokestis;
- 0,15 proc. fondų investicinio portfelio finansinių instrumentų bendros išlaidos;
- visos kitos išlaidos, kurių maksimalus dydis gali būti ne didesnis kaip 0,3 proc., o šiuo metu jos sudaro 0,08 proc. (depozitoriumo mokesčio išlaidos).

Siekiame, kad Goindex III pensijų pakopos fondų bendros išlaidos būtų vienos mažiausių rinkoje. Visų III pensijų pakopos rinkos dalyvių fondų taikomų mokesčių ir bendrų išlaidų palyginimą galima rasti Lietuvos banko interneto svetainėje čia.
Ar lėšos sukauptos III pakopoje yra paveldimos?
Taip, lėšos yra paveldimos.
Ar galiu susistabdyti įmokas į III pensijų pakopą, jei buvau sudaręs e-sąskaitą?
Taip, galite įmokas sustabdyti.
Kokia minimali įmoka?
Nėra minamalios įmokos. Galite kaupti mokėdami pasirinkto dydžio įmokas. Rekomenduojame maksimaliai pasinaudoti taikoma gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata (iki 20 proc. nuo įmokų), kuri gali siekti iki 300 Eur per metus (nuo 1500 Eur įmokų per metus).
Kur galiu susipažinti su pensijų fondo dokumentais ir ataskaitomis?
Visa informacija yra pateikta Goindex interneto svetainėje.
Kuo III pakopos fondai skiriasi nuo Investicinio gyvybės draudimo?
III pakopos pensijų fondai ir investicinis gyvybės draudimas yra du skirtingi produktai.

1. Tikslas. Jei tikslas yra sukaupti pensijai su kuo mažesniais kaštais tuomet Jūs turėtumėte rinktis III pakopos pensijų fondą. Jei tikslas yra apsidrausti gyvybę ir kitas rizikas su papildoma galimybe sukaupti lėšų ateičiai, tuomet Jums gali tikti investicinis gyvybės draudimas, nes tai du produktai viename.

2. Mokesčiai. Lėšų kaupimas III pakopos pensijų fonduose bene visuomet yra pigesnis negu investiciniame gyvybės draudime. III pakopos pensijų fondas yra išgrynintas produktas būtent kaupimui pensijai, todėl ir jo mokesčių struktūra dažniausiai yra supaprastinta iki vieno mokesčio – metinio procentinio dydžio nuo investuoto turto vertės (Goindex atveju šis mokestis yra 0,6 proc.). Tuo tarpu investicinis gyvybės draudimas yra kompleksiškesnis produktas su kompleksiškesne mokesčių struktūra – reguliarūs mokesčiai gali susidaryti iš kelių dedamųjų, gali būti įvairių papildomų mokesčių, tokių kaip sutarties nutraukimo, kurie ypač dideli būna kaupimo pradžioje, ir kitų. Išsamią informaciją apie investicinio gyvybės draudimo bendrovių taikomus mokesčius rasite Lietuvos banko internetinėje svetainėje.

3. Lankstumas. Pasirinkus III pakopos pensijų fondus, jų valdymo bendrovę galima keisti bet kada. Tuo tarpu investicinio gyvybės draudimo atveju bendrovės keisti negalima.

4. Investavimo paprastumas. III pakopos pensijų fondai yra kur kas paprastesnė investavimo priemonė – III pakopos pensijų fondai yra sukurti taip, kad kiekvienas galėtų lengvai įvertinti investavimo galimybes ir riziką. Priklausomai nuo amžiaus pasiūlomi paprasti, investicijas į viso pasaulio regionus plačiai išskaidę fondai, suskirstyti pagal akcijų ir obligacijų dalį. Nusprendus kaupti investiciniame gyvybės draudime reikia suprasti ir savarankiškai pasirinkti tinkamiausią investavimo kryptį, kurių paprastai būna daug ir įvairių.

5. Saugumas. III pakopos pensijų fondai yra valdomi tik patikėjimo teise – t. y. pensijų fondų dalyvių turtas yra atskirtas nuo pačios bendrovės turto. Jeigu pensijų kaupimo bendrovė susidurtų su mokumo problemomis (pvz. bankrutuotų), tai pensijų fondų turtui jokios rizikos nekiltų – fondų turtas pagal įstatymą būtų perduotas valdyti naujai turto valdymo bendrovei. Tuo tarpu investicinio gyvybės draudimo įmonėse, nepaisant to, kad jos privalo laikytis teisės aktuose nustatytų reikalavimų dėl įvairių techninių finansinės apskaitos detalių investicinis turtas nėra atskirtas nuo bendrovės turto. Todėl draudimo bendrovei susiduriant su mokumo problemomis gali kilti rizika gyvybės draudimo sutartyse kaupiamai sumai.
Ar saugu kaupti Goindex?
Taip, kaupti pensijas Goindex yra saugu. Esame licencijuota pensijų kaupimo bendrovė, mūsų veiklą prižiūri Lietuvos Bankas, o pensijų fondų turtas yra saugomos banke depozitoriume (SEB banke).

Plačiau apie apsaugą:
- Apsauga nuo pensijų kaupimo bendrovės ir jos kreditorių. Pensijų fondą sudarantis turtas yra dalyvių bendroji dalinė nuosavybė. Šis turtas atskirtas nuo kito pensijų kaupimo bendrovės turto ir kitų tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomų pensijų fondų turto. Pensijų fondo turtas yra saugomas depozitoriume. Pensijų kaupimo bendrovė pensijų turtą valdo, naudoja ir juo disponuoja turto patikėjimo teisės pagrindais, todėl bendrovės kreditoriai neturi jokių teisių į pensijų fondo turtą.
- Apsauga nuo pensijų kaupimo bendrovės bankroto. Jeigu bankrutuotų pensijų kaupimo bendrovė, valdanti pensijų fondų lėšas, teismo paskirtas bankroto administratorius Lietuvos banko nustatyta tvarka perduotų visą pensijų fondų turtą valdyti kitai pensijų kaupimo bendrovei. Kiekvienas dalyvis galėtų pasirinkti kitą pensijų kaupimo bendrovę, į kurią būtų pervestos visos pensijų fonde jo sukauptos lėšos. Kadangi pensijų kaupimo bendrovės turtas yra atskirtas nuo jos valdomų pensijų fondų turto, pensijų kaupimo bendrovės bankrotas neturi įtakos dalyvio sukaupto turto dydžiui.
- Apsauga nuo didesnio investicijų nuvertėjimo. Numatyta daug apsaugos priemonių, padedančių išvengti didesnio investicijų nuvertėjimo. Viena iš priemonių — investicijų diversifikavimas: pensijų fondo turtas, vadovaujantis pensijų kaupimo veiklą reglamentuojančiais įstatymais, turi būti investuojamas į įvairias investavimo priemones, turto klases, regionus ar sektorius. Be to, investuoti galima tik į tam tikras nurodytų šalių investavimo priemones, investicijos turi būti paskirstytos nustatytomis dalimis ir pan.
Kaupiu III pakopos pensiją kitoje bendrovėje, kaip ją perkelti į Goindex?
Tą nesunkiai per 5-7 min. galite padaryti prisiregistravę prie Goindex savitarnos. Sudarę naują sutartį su Goindex, ją ir prašymą perkelti sukauptą sumą pateikite pensijų kaupimo bendrovei iš kurios norite persikelti sutartį į Goindex ir ši bendrovė perkels sukauptą sumą į Jūsų naujai sudarytą sutartį Goindex.
Kaupiu III pakopos pensiją Goindex, kaip ją perkelti į kitą bendrovę?
Sudarykite naują sutartį su pasirinkta kita bendrove ir pateikite naują sutartį Goindex, kad mes perkeltume Jūsų sukauptą sumą į Jūsų naujai sudarytą sutartį kitoje bendrovėje.
Kokią pensiją galiu sukaupti?
Pasinaudokite mūsų interaktyvia skaičiuokle ir per keletą minučių gausite Jums aktualią informaciją apie galimą sukaupti pensiją ir patarimus, kaip gauti geriausią pensijos grąžą.
Ką daryti, jei esu sukaupto turto paveldėtojas?
Tokiu atveju reikia kreiptis į bendrovę ir pateikti prašymą dėl paveldėtos dalies išmokos.

Susisiekite su mumis el. paštu [email protected]. arba telefonu +37052300333.
Kur kreiptis, jei norėčiau papildomos konsultacijos?
Susisiekite su mumis el. paštu [email protected]. arba telefonu +37052300333.
This site is registered on wpml.org as a development site.