fbpx
Pensija

II Pakopa

Prognozuojama, kad 2050 m. pensija sudarys tik 27 % buvusių pajamų, tad susirūpinti savo oria ateitimi turime jau dabar.

II pakopos pensijų kaupimas – paprastas, pigus ir saugus pasirinkimas kaupti pensijai, prie kurio prisideda ir valstybė: 3% skiriate Jūs + 1,5% (nuo VDU) prideda valstybė.

Fondų investavimo rizika prisitaiko prie Jūsų amžiaus ir keičiasi kartu su Jumis.

Pensijos skaičiuoklė

Norite finansinio stabilumo ateityje? Pasinaudokite mūsų interaktyvia ir paprasta skaičiuokle, kurioje galėsite pasitikrinti, kokią pensiją galite sukaupti su turimais sprendimais ir gausite rekomendacijas, kaip pasiekti geresnį rezultatą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaupiu II pakopos pensiją kitoje bendrovėje, ar galiu tapti Goindex klientu?
Taip, galite laisvai rinktis pensijų kaupimo bendrovę. Jei norite pereiti iš kitos bendrovės, užtenka sudaryti pensijų kaupimo sutartį Goindex.

Sudaryti pensijų kaupimo sutartį galite prisijungus prie Goindex savitarnos.

Sudarius naują perėjimo sutartį, visos sukauptos lėšos bus perkeltos į pasirinktą Goindex pensijų fondą.
Kokie mokesčiai taikomi Goindex II pensijų pakopos fonduose?
Yra metinis fondo valdymo mokestis, kuris sudaro 0,18 proc. Goindex turto išsaugojimo pensijų fonde ir 0,45 proc. Goindex tikslinių amžiaus grupių pensijų fonduose. Įmokų ir išmokų, fondų keitimo Goindex bendrovės viduje ar perėjimo į kitą bendrovę mokesčiai netaikomi.

Visas metines fondų išlaidas sudaro 0,33 proc. Goindex turto išsaugojimo pensijų fonde ir 0,60 proc. Goindex tikslinių amžiaus grupių pensijų fonduose:
- 0,18 – 0,45 proc. turto valdymo mokestis;
- 0,15 proc. fondų investicinio portfelio finansinių instrumentų bendros išlaidos.

Siekiame, kad Goindex II pensijų pakopos fondų bendros išlaidos būtų vienos mažiausių rinkoje. Visų II pensijų pakopos rinkos dalyvių fondų taikomų mokesčių ir bendrų išlaidų palyginimą galima rasti Lietuvos banko interneto svetainėje čia.
Ar galima pasiimti dalį sukauptų lėšų, nenutraukus sutarties?
Pagal galiojančius įstatymus, dalies sukauptų lėšų paėmimas iš II pakopos pensijų fondų nėra galimas kol Jums nesukanka pensinis amžius. Sukakus pensiniam amžiui galimi keli išmokų variantai priklausomai nuo sukauptos sumos dydžio ir Jūsų tolimesnio pasirinkimo.
Ar pensijų fonde kaupiamos pensijų lėšos yra paveldimos?
Taip, lėšos yra paveldimos.
Kur investuoja pensijų fondai?
Pensijų fondai investuoja į viso pasaulio plačiai diversifikuotus akcijų ir Europos obligacijų indeksinius fondus ir biržoje prekiaujamus fondus ETF (angl. exchange traded funds).
Kokias įmokas mokėsiu II pakopoje?
Iki 2023 metų pradžios galimas vienas iš 2 kaupimo variantų: 1) 2,7 proc. kaupiate nuo savo atlyginimo prieš mokesčius ir valstybė prisideda 1,2 proc. nuo šalies VDU; 2) 3 proc. kaupiate nuo savo atlyginimo prieš mokesčius ir valstybė prisideda 1,5 proc. nuo šalies VDU. Nuo 2023 metų liks tik antras variantas.

Taip pat galite mokėti papildomas pasirinkto dydžio įmokas ir nuo jų susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą (iki 20 proc. nuo įmokų), kuri gali siekti iki 300 eurų per metus.
Kaip išmokama II pakopos pensija?
Jei II pakopos pensijų fonde bus sukaupta lygiai 5 tūkst. eurų ar mažiau, pensijų kaupimo bendrovė šią sumą turės išmokėti kaip vienkartinę išmoką.

Jei II pakopos pensijų fonde bus sukaupta daugiau nei 5 tūkst. eurų, bet mažiau nei 10 tūkst. eurų, pensijų kaupimo bendrovė mokės periodines išmokas iki jų gavėjui sukaks 85 metai.

Jei II pakopos pensijų fonde bus sukaupta daugiau nei 10 tūkst. eurų, Jums bus pasiūlyta įsigyti standartinį anuitetą, standartinį anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu arba atidėtąjį pensijų anuitetą (kartu su periodine išmoka). Anuiteto išmokas mokės „Sodra“. Sukaupus daugiau nei 60 tūkst. eurų yra galimas sumos, viršijančios nurodytą sumą, išsiėmimas vienkartine išmoka.

Visą išsamią informaciją apie išmokų būdus rasite Lietuvos banko internetinėje svetainėje.
Kaip mokėti įmokas?
Įmokos į II pensijų pakopą apskaičiuojamos ir pervedamos automatiškai nuo Jūsų atlyginimo. Papildomas įmokas į savo pensijų kaupimo sąskaitą taip pat galite padaryti Jums patogiu būdu prisijungę prie Goindex savitarnos.
Kokia paskata taikoma kaupiant pensiją II pakopoje ir kaip ja pasinaudoti?
Kaupiant pensiją II pensijų pakopoje prie Jūsų kaupimo prisideda valstybė. II pakopoje įmokos kas mėnesį mokamos iš dviejų šaltinių: Jūsų įmoka – 3 proc. nuo Jūsų darbo užmokesčio prieš mokesčius ir valstybės paskata – 1,5 proc. nuo užpernai šalies vidutinio darbo užmokesčio (pervedama automatiškai).

Pavyzdžiui, jei Jūsų atlyginimas prieš mokesčius yra 2000 Eur, tai Jūsų įmoka į II pakopos pensijų fondą sudarytų 60 Eur, o valstybės paskata būtų 23,85 Eur (1590,30* Eur x 1,5 proc. = 23,85 Eur, o per metus sudarytų 286,2 Eur, laikant, kad užpernai šalies vidutinis darbo užmokestis buvo 1590,30 Eur prieš mokesčius).

Valstybė skatina mažamečius vaikus auginančius tėvus: nuo 2014 m. vienam iš tėvų, auginančių vaiką iki trejų metų ir gaunančių motinystės (tėvystės) pašalpą arba draudžiamų socialiniu draudimu valstybės lėšomis, į pensijų fondą iš valstybės biudžeto bus pervedamos 1,5 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio pensijų įmokos (skaičiuojamos nuo užpernai šalies vidutinio darbo užmokesčio). Pensijų įmokos pervedamos už kiekvieną vaiką iki trejų metų.

Taip pat į savo II pakopos pensijų kaupimo sutartį galite mokėti papildomas pasirinkto dydžio įmokas ir nuo jų susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą (iki 20 proc. nuo įmokų), kuri maksimaliai gali siekti iki 300 eurų per metus. Šis lengvatos dydis yra bendras visoms įmokoms įmokėtoms į II ir III pakopos pensijų sutartis ir į kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis. GPM lengvata negali viršyti 25 proc. metinių asmeninių apmokestinamų pajamų.

*Šalies vidutinio darbo užmokesčio, pagal kurį skaičiuojama iš valstybės biudžeto lėšų už pensijų kaupimo dalyvį pervedama įmoka, 2023 metais – 1590,30 Eur (Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkis).
Ką daryti, jei buvau įtrauktas į pensijų kaupimą automatiškai?
Jei esate pirmą kartą įtrauktas į kaupimą ir norite kaupti, Jums daryti nieko nereikia, tačiau galite pasirinkti bet kurią kitą pensijų kaupimo bendrovę negu Jums buvo priskirta automatiškai. Jei esate įtrauktas pirmą kartą arba pakartotinai (toje pačioje bendrovėje, kurioje yra sustabdyta sukaupta suma) ir nenorite kaupti, tuomet iki kalendorinių metų liepos 1 d. turite pateikti prašymą „Sodrai“. Tą galite padaryti prisijungę prie „Sodros“ savitarnos.
Kaip sužinoti, kurioje bendrovėje kaupiu II pakopos pensiją?
Šią informaciją galite pasitikrinti prisijungę prie „Sodros“ savitarnos.
Ką turėčiau daryti, jei kaupimą esu sustabdęs kitoje bendrovėje ir noriu atnaujinti bei kaupti Goindex?
Norėdami pereiti iš kitos bendrovės ir kaupti pensiją Goindex, sutarties sudarymo eigoje Goindex savitarnoje galėsite pasirinkti įmokų atnaujinimą.
Ar galiu susistabdyti kaupimą II pensijos pakopoje?
Įstatymai, reglamentuojantys pensijų kaupimą II pakopoje, galimybės nutraukti dalyvavimą ir pasiimti pensijų fonde sukauptas lėšas nesulaukus pensinio amžiaus nenumato, nebent dalyviui paskirta išankstinė „Sodros“ pensija. Išimtis, pirmą kartą sudaryta II pakopos kaupimo sutartis. Pirmą kartą sudarytą II pakopos kaupimo sutartį vienašališkai nutraukti galite raštu apie tai pranešęs pensijų kaupimo bendrovei per 30 dienų nuo sutarties sudarymo. Taip pat yra galimybė laikinai sustabdyti įmokas iki 12 mėnesių per visą kaupimo laikotarpį.
Ar galiu pasirinkti kitą fondą nei buvau priskirtas automatiškai pagal gyvenimo ciklo principą ?
Taip, fondą galite pasirinkti pagal savo poreikius, tačiau rekomenduojama kaupti savo amžiaus grupės fonde.
Kaip veikia kaupimas gyvenimo ciklo fonduose?
Jaunesniems pensijų fondų dalyviams skirtų fondų investicijos yra nukreipiamos į rizikingesnes turto klases (į akcijas) – nors jų vertė labiau svyruoja, tačiau ilgalaike prasme leidžia uždirbti daugiau, o kuo jie bus vyresni – į mažesnio rizikingumo turto klases (į obligacijas), leidžiančias išsaugoti sukauptą turtą. Fondai investicijų proporcijas keičia automatiškai, pagal dalyvių amžių.
Kaip sudaryti sutartį?
Prisijunkite prie Goindex savitarnos vienu iš trijų prisijungimo būdų (Smart-ID, Mobiliuoju parašu arba su asmens dokumentu (ID kortele arba pasu)) ir su vedlio pagalba sutartį sudarysite per 5-7 min.
Kaip pakeisti pensijų fondą arba bendrovę?
Pasikeisti pensijų fondą galima Goindex savitarnoje kelių mygtukų paspaudimu. Norint pasikeisti bendrovę Jums tereikės pateikti prašymą bendrovei į kurią norite persikelti kaupiamą pensiją. Goindex tą paprastai galima padaryti registruojantis prie savitarnos per 5-7 min.
Kur galiu susipažinti su pensijų fondo dokumentais ir ataskaitomis?
Visa informacija yra pateikta Goindex interneto svetainėje.
Ar saugu kaupti pensijas Goindex?
Taip, kaupti pensijas Goindex yra saugu. Esame licencijuota pensijų kaupimo bendrovė, mūsų veiklą prižiūri Lietuvos Bankas, o pensijų fondų turtas yra saugomos banke depozitoriume (SEB banke).

Plačiau apie apsaugą:
- Apsauga nuo pensijų kaupimo bendrovės ir jos kreditorių. Pensijų fondą sudarantis turtas yra dalyvių bendroji dalinė nuosavybė. Šis turtas atskirtas nuo kito pensijų kaupimo bendrovės turto ir kitų tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomų pensijų fondų turto. Pensijų fondo turtas yra saugomas depozitoriume. Pensijų kaupimo bendrovė pensijų turtą valdo, naudoja ir juo disponuoja turto patikėjimo teisės pagrindais, todėl bendrovės kreditoriai neturi jokių teisių į pensijų fondo turtą.
- Apsauga nuo pensijų kaupimo bendrovės bankroto. Jeigu bankrutuotų pensijų kaupimo bendrovė, valdanti pensijų fondų lėšas, teismo paskirtas bankroto administratorius Lietuvos banko nustatyta tvarka perduotų visą pensijų fondų turtą valdyti kitai pensijų kaupimo bendrovei. Kiekvienas dalyvis galėtų pasirinkti kitą pensijų kaupimo bendrovę, į kurią būtų pervestos visos pensijų fonde jo sukauptos lėšos. Kadangi pensijų kaupimo bendrovės turtas yra atskirtas nuo jos valdomų pensijų fondų turto, pensijų kaupimo bendrovės bankrotas neturi įtakos dalyvio sukaupto turto dydžiui.
- Apsauga nuo didesnio investicijų nuvertėjimo. Numatyta daug apsaugos priemonių, padedančių išvengti didesnio investicijų nuvertėjimo. Viena iš priemonių — investicijų diversifikavimas: pensijų fondo turtas, vadovaujantis pensijų kaupimo veiklą reglamentuojančiais įstatymais, turi būti investuojamas į įvairias investavimo priemones, turto klases, regionus ar sektorius. Be to, investuoti galima tik į tam tikras nurodytų šalių investavimo priemones, investicijos turi būti paskirstytos nustatytomis dalimis ir pan.
Kada galėsiu naudotis sukaupta pensija?
Kai sulauksite pensinio amžiaus.
Kaip sudaryti pensijų išmokos sutartį?
Pensijų išmokos sutartį galėsite sudaryti pateikę prašymą bendrovei Jums patogiu būdu. Daugiau informacijos apie pensijų išmokų būdus rasite Lietuvos banko svetainėje.
Kas yra pensijų anuitetas?
Pensijų anuitetas – pensijų fondo dalyviui iki gyvos galvos mokama periodinė pensinė išmoka iš fonde sukauptos sumos. Daugiau informacijos apie pensijų anuitetus rasite „Sodros“interneto svetainėje.
Ką daryti, jei esu sukaupto turto paveldėtojas?
Tokiu atveju reikia kreiptis į bendrovę ir pateikti prašymą dėl paveldėtos dalies išmokos.

Susisiekite su mumis el. paštu [email protected]. arba telefonu +37052300333.
Kur kreiptis, jei norėčiau papildomos konsultacijos?
Susisiekite su mumis el. paštu [email protected]. arba telefonu +37052300333.
 • Pensijų fondas

  II pakopos pensijų fondas

  III pakopos pensijos fondas

  Darbdavio pensija

  Kaip kaupti pensijai

  Mano pensijos fondas

This site is registered on wpml.org as a development site.